Plan krok po kroku na różne okazje.
Jak zaplanować domowy budżet? Oceń sytuację
Panika nie pomoże Ci znaleźć wyjścia z sytuacji, a jedynie zwiększy Twój stres. Usiądź więc i zastanów się dobrze nad swoją sytuacją. Określ przyczynę napięć finansowych. Może to być oczywiste: utrata pracy, wyjście na urlop macierzyński.
Może być też tak, gdy zauważyłeś, że Twoje dochody są regularnie niewystarczające i często musisz pożyczać pieniądze. Powody mogą być różne: ostatnio wydano dużo pieniędzy na leczenie, narosło zadłużenie na karcie kredytowej i teraz płatności pochłaniają cały Twój dochód, wydano znaczną kwotę na duży zakup lub rozrywkę. Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę i zaplanować działania w oparciu o konkretną sytuację.
Planowanie domowego budżetu – Określ swoje priorytetowe wydatki
Zazwyczaj są to wydatki związane z mieszkaniem i wyżywieniem. Możesz żyć bez domowego Internetu i rozrywki, ale na pewno nie możesz obejść się bez dachu nad głową i jedzenia. Możesz zaoszczędzić pieniądze na niektórych produktach spożywczych, ale staraj się nie pomijać posiłków tylko po to, aby odłożyć trochę więcej. Na pusty żołądek nie będziesz w stanie pracować i podejmować właściwych decyzji.
W zależności od sytuacji, do priorytetowych wydatków mogą należeć również leki, opłaty za opiekę dzienną lub inne.
Teraz ubezpiecz się od niepotrzebnych wydatków. Jeśli masz kartę kredytową, wyjmij ją z portfela i zostaw w domu. Usuń dane kart płatniczych z aplikacji i sklepów internetowych. Płać gotówką, starając się nie przekroczyć zaplanowanej kwoty. To nie rozwiąże problemu, ale powstrzyma wyciek środków.
Planowanie domowego budżetu – ustal realistyczny budżet
Określ, jaką kwotę możesz przeznaczyć na spłatę długów, zaciągnięcie kredytu lub utworzenie funduszu awaryjnego.
Wyznaczaj realistyczne cele. Nie jest prawdopodobne, że będziesz w stanie zrezygnować z całej kategorii wydatków lub zaoszczędzić dużo pieniędzy na jednej rzeczy. Zamiast tego postaraj się ograniczyć każdą kategorię o co najmniej 10%. Nie zauważysz dużej różnicy, ale zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Rozrywka, zakupy dla przyjemności i jedzenie na mieście mogą być bardziej ograniczone, nawet o 90%. Postaraj się zaoszczędzić trochę na te wydatki, abyś nie czuł się całkowicie pozbawiony radości.
Spróbuj wynegocjować opóźnienie w płatności
Jeśli zdajesz sobie sprawę, że w najbliższej przyszłości nie będziesz w stanie zapłacić za media, rachunki medyczne lub odsetki od kredytu, skontaktuj się z organizacją, której jesteś winien, tak wcześnie, jak to możliwe. Jest prawdopodobne, że zgodzą się na ustępstwa: bardziej opłaca im się otrzymać niższą kwotę niż nic.
Banki mogą również zaoferować Ci niższe oprocentowanie lub pozwolić na opóźnienie płatności bez kary (zazwyczaj nie więcej niż 1-3 miesiące). Firmy zarządzające mogą zgodzić się na tymczasowe niepobieranie opłat za media. Najważniejsze jest, aby nie czekać, aż będziesz winien dużo, ale zgodzić się z góry. Bądź przygotowany na zebranie niezbędnych dokumentów, które potwierdzą, że rzeczywiście jesteś teraz w trudnej sytuacji finansowej.
Poruszaj się małymi krokami
Jest mało prawdopodobne, że uda Ci się powrócić do stabilności finansowej w ciągu kilku tygodni lub nawet miesięcy. Poruszaj się stopniowo: obniż swoje oczekiwania, oszczędzaj regularnie i szukaj sposobów na zwiększenie swoich dochodów.
Jeśli w danym dniu lub miesiącu przekroczysz budżet, nie zaczynaj od razu się obwiniać.
Przeanalizuj swoje wydatki i znajdź przyczynę nieplanowanego wydatku. Może miałeś zepsuty zamek w drzwiach lub stłuczone okulary, a wymiana była rozpaczliwie potrzebna. A może uległeś pokusie w swoim ulubionym sklepie i kupiłeś coś niepotrzebnego. W drugim przypadku postaraj się zmienić swoje zachowanie, aby uchronić się przed podobnymi wydatkami w przyszłości.
Najnowsze komentarze