Zorientuj się w swojej sytuacji finansowej, abyś mógł jasno określić swoje cele i możliwości.
1. Ile masz długów?
Aby szybciej wyjść z długów, musisz dokładnie wiedzieć, ile jesteś winien. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak długo zajmie Ci ich spłata. Bez tego nie można stworzyć jasnego planu spłaty, a jest to konieczne
Oblicz, ile lat i miesięcy zajmie Ci spłacenie długów, kiedy możesz zacząć zwiększać swoje płatności. Jeśli jesteś w długotrwałym związku, ważne jest, abyś wiedział, jak duże zadłużenie ma twój partner, ponieważ ma to wpływ również na ciebie.
2. Ile masz oszczędności?
Pomoże Ci to zrozumieć, ile wydajesz i oszczędzasz, a także pomoże zaplanować fundusz awaryjny.
Jeśli masz odłożoną kwotę, która wystarczy Ci na kilka miesięcy, rozważ przeniesienie jej na oszczędności emerytalne, inwestycje lub inny większy cel. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz budżet wspólnie z małżonkiem.
Jasne wyobrażenie o tym, ile masz funduszy, jest pierwszym krokiem do niezależności finansowej.
3. Jakie jest Twoje zadłużenie na karcie kredytowej i jaka jest stopa procentowa?
Prawdopodobnie rzadko płacisz gotówką. W dzisiejszych czasach o wiele wygodniej jest korzystać z karty lub aplikacji. Zwiększa to jednak szanse na to, że wydasz za dużo i popadniesz w długi.
Pamiętaj, aby co miesiąc kontrolować saldo swojej karty kredytowej. Podłącz alert SMS lub codziennie sprawdzaj saldo w aplikacji bankowej. Aby mieć dobrą historię kredytową, staraj się wydawać nie więcej niż 30% swojego limitu i spłacać zadłużenie w ciągu miesiąca.
Jeśli nie uda Ci się spłacić zadłużenia na karcie w ciągu miesiąca, ważne jest, aby wiedzieć, jak wysokie odsetki zostaną Ci naliczone. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować, który dług spłacić w pierwszej kolejności i z której karty skorzystać w niespodziewanych sytuacjach.
4. Jak dużo chcesz zarabiać?
Nie zapominaj, że pieniądze nie są najważniejsze. Istnieje wiele czynników, na które nie masz wpływu, a które wpływają na to, ile zarabiasz. Nie powinieneś poświęcać całego swojego życia na zarabianie pieniędzy. Ważne jest jednak, aby określić swoje cele i dążyć do ich osiągnięcia.
Znajomość wymaganej kwoty ułatwia podejmowanie decyzji zawodowych.
Zastanów się, po co pracujesz. Jeśli chodzi o niezależność finansową, trzeba zarobić i zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Wtedy można przejść na wcześniejszą emeryturę lub rozpocząć własną działalność. Jeśli pracujesz, aby zapewnić byt swojej rodzinie, Twoja pensja powinna być wystarczająca, aby pokryć wszystkie potrzeby rodziny.
Określ kwotę, do której będziesz dążyć, ale nie wbijaj się w zbyt sztywne ramy. Nie szkodzi, jeśli do określonego dnia nie zarobiłeś idealnej kwoty z dokładnością do grosza. Zawsze istnieją czynniki, na które nie masz wpływu.
Najnowsze komentarze