Jakie materiały dla foteli biurowych wybrać?
Fotele biurowe to meble, które na co dzień są bardzo intensywnie eksploatowane w biurach lub w domowych gabinetach. Wykorzystywane są nie tylko przez osoby dorosłe, ale równie
Ciasto z herbatą matcha.
Matcha ciasto - jak to ugryźć?
Istnieją w kuchni ciasta codzienne, takie zupełnie zwyczajne. Istnieją również ciasta wyjątkowe. Właśnie do tej drugiej kategorii można zaliczyć ciasta, do których
Planowanie domowego budżetu - 6 wskazówek, jak przetrwać tymczasowe trudności finansowe i jak zaplanować domowy budżet?
Plan krok po kroku na różne okazje.
Jak zaplanować domowy budżet? Oceń sytuację
Panika nie pomoże
4 główne pytania finansowe, na które powinieneś znać odpowiedzi
Zorientuj się w swojej sytuacji finansowej, abyś mógł jasno określić swoje cele i możliwości.
1. Ile masz długów?
Aby szybciej wyjść z długów, musisz dokładnie
3 sposoby na czerpanie przyjemności z oszczędzania - na czym oszczędzać, proste oszczędzanie
Zwykliśmy myśleć, że oszczędzanie pieniędzy oznacza cięcie wydatków, wydawanie mniej i prowadzenie pozbawionej radości egzystencji.
Szkoła szachowa dla wymagających
Królewska gra, która zawładnęła umysłami widzów Netflixa
Szachy to gra królewska, która ostatnio zawładnęła sercami i umysłami dużego grona osób. Zapomniana i niedoceniana gra planszowa
O czym należy pamiętać przed wyjazdem na kolonie?
Ważne wydarzenie w życiu dziecka
Kolonie dla dzieci to wyjątkowa sprawa. Samodzielny wyjazd bez rodziców to sprawdzian tego, jak dzieci sobie radzą bez pomocy. To także

Zwykliśmy myśleć, że oszczędzanie pieniędzy oznacza cięcie wydatków, wydawanie mniej i prowadzenie pozbawionej radości egzystencji. Istnieją jednak inne sposoby na oszczędzanie pieniędzy bez odmawiania sobie wszystkiego.

1. Wyznaczyć cel, do którego chcesz dojść

Oszczędzanie dla samego oszczędzania nie ma sensu. Musisz to zrobić, aby coś osiągnąć cel. Ale „żyć lepiej” nie jest celem: potrzebujesz czegoś konkretnego i wartościowego.

Po wybraniu określonego kierunku zaczynasz rozumieć, na co oszczędzasz i ile czasu to zajmie.

Na przykład, trzeba zaoszczędzić 10000 zł na pierwszą ratę kredytu hipotecznego w ciągu dwóch lat. A może chcesz wybrać się na wycieczkę do Turcji za pół roku, a na to potrzebujesz 5000 zł. W pierwszym przypadku trzeba będzie oszczędzać co miesiąc 416 zł, a w drugim — 833 zł. Dostaliśmy konkretną kwotę, i teraz wiesz, o ile musisz zmniejszyć wydatki, aby osiągnąć cel.

2. Zastąpić zakupy innymi formami rozrywki

Dla wielu zakupy to sposób na złagodzenie stresu i poprawę nastroju. Kupno nowej bluzki, kolejnego zestawu cieni do powiek czy kolejnej wędki do łowienia ryb może sprawić, że przez chwilę poczujemy się szczęśliwsi. Okazuje się, że zakupy są źródłem radości, a rzeczy, które kupujemy, tak naprawdę nie są nam potrzebne. Ten sposób na naładowanie i podniesienie nastroju jest szkodliwy dla budżetu.

W końcu wydawanie pieniędzy tylko po to, by nie być nieszczęśliwym, jest katastrofą.

Zastanów się, co jeszcze daje ci pozytywne emocje i ładuje twoją energię: rodzinny obiad, spotkanie z przyjaciółmi, wieczór sam na sam z książką czy spacer z psem. Naucz się czerpać radość z codziennych czynności, aby nie pocieszać się zakupami w centrum handlowym.

Jeśli zdasz sobie sprawę, że jesteś w depresji i zamierzasz wysadzić połowę swojej wypłaty — powstrzymaj się.

3. Zrezygnować z drobnych wydatków.

Małe wydatki to kawa na wynos, bułka z piekarni, serniki, jogurty, przejazdy taksówką, papierosy, lunche biznesowe, abonamenty komórkowe, drugi kufel piwa w barze i tak dalej. Z reguły po prostu ich nie zauważamy, więc łatwo rozstajemy się z pieniędzmi.

Najpierw przeanalizuj, na co wydawane są pieniądze i czy można z tych rzeczy zrezygnować (lub zastąpić je tańszymi odpowiednikami). Nie wyobrażasz sobie życia bez kawy — nie rezygnuj z niej, żeby nie cierpieć. Ale jeśli możesz znaleźć choć jeden element, który można wykreślić bez zbytniego żalu, zrób to. A wtedy zaczniesz oszczędzać pieniądze bez poczucia stresu.

Ale ważne jest, aby pamiętać — nie możesz wydać zaoszczędzonych pieniędzy na inne rzeczy. Musisz je zachować na swój cel.