Kotlet schabowy to jedna ze sztandarowych potraw w kuchni polskiej. W niektórych domach musi pojawić się przynajmniej raz w tygodniu w połączeniu z ziemniakami i mizerią, dlatego też każdy ma swoje sposoby i patenty, aby kotlet zawsze smakował „jak w domu”. Jak powinno się przygotowywać klasycznego schabowego?
Przepis na kotlety schabowe
Jak usmażyć schabowego? To pytanie może wydawać się banalne, dopóki okaże się, że pominięcie jakiegoś etapu albo użycie innego tłuszczu do smażenia diametralnie zmieniają smak potrawy. Na początek potrzebny nam będzie ładny kawałek schabu bez kości, który dokładnie myjemy i usuwamy nadmiar tłuszczu, jeśli warstwa jest zbyt gruba. Mięso kroimy na plastry io grubości dwóch centymetrów, a następnie rozbijamy tłuczkiem, żeby były cienkie. Dzięki temu schab, który jest mięsem twardym, zyska lepszą konsystencję. Niektórzy uważają, że korzystanie z tłuczka do mięsa, rujnuje jego strukturę, dlatego w zamian używają swoich pięści. Rozbite kotlety doprawiamy solą i pieprzem, a następnie szykujemy składniki do panierki.
Smażenie kotletów schabowych
Do przygotowania panierki niezbędne są dwa płytkie talerze oraz jeden głęboki, w których umieszczamy osobno mąkę pszenną, bułkę tartą oraz roztrzepane jajka. Do jajek można również dodać nieco soli i pieprzu. Każdy kotlet obtaczamy po kolei w mące, jajku, a następnie w bułce tartej. Podwójna panierka, a więc obtoczenie ich jeszcze raz jajku i bułce, sprawi, że mięso po usmażeniu będzie bardziej soczyste, a panierka stworzy grubą i chrupiącą warstwę. Przygotowane w ten sposób kotlety smażymy po trzy minuty z każdej strony. W przypadku podwójnej panierki wydłużam nieco czas smażenia aż nabierze ona intensywnie złocistego koloru. Na ostatnim etapie najważniejszym czynnikiem gwarantującym pyszne schabowe jest tłuszcz. W tym przypadku musi to być smalec. Nie tylko w naturalny sposób podkreśla on smak wieprzowiny, ale również się nie przypala. Olej sprawi, że mięso będzie gorsze w smaku, a masło przypali się razem z panierką.
Najnowsze komentarze