Ważne wydarzenie w życiu dziecka
Kolonie dla dzieci to wyjątkowa sprawa. Samodzielny wyjazd bez rodziców to sprawdzian tego, jak dzieci sobie radzą bez pomocy. To także ogrom zabawy i możliwości zawierania przyjaźni na całe życie. Ale żeby wyjazd był naprawdę udany trzeba odpowiednio się do niego przygotować. O czym nie wolno zapomnieć podczas pakowania?
Pierwszą i najważniejszą sprawą do załatwienia przed wyjazdem (bez której wyjazd nie powinien się odbyć), jest chęć dziecka. Gdy się pojawi należy właściwie oswajać je z tematem wyjazdu. Aby kolonie były udane maluch musi być przygotowany na każdą sytuację i powinien potrafić radzić sobie z nią samodzielnie.
Samodzielność
Dziecko na koloniach musi radzić sobie z ubieraniem, rozbieraniem, myciem (zarówno w wannie, jak i pod prysznicem), jedzeniem (w tym krojeniem, nakładaniem, obieraniem etc.), korzystaniem z toalety, czesaniem, myciem zębów, a także z zasypianiem.
Musi też odróżniać dobro od zła, wiedzieć jak traktuje się rówieśników, wychowawców, a także potrafić się podporządkować w grupie. Ważne jest również, aby maluch wiedział, że w każdej chwili może poprosić o pomoc dorosłych (wychowawcę lub kierownika obozu).
Wiarygodność organizatora
Przed wyborem kolonii warto też sprawdzić wiarygodność ich organizatorów: wpis do rejestru organizatorów, gwarancja ubezpieczeniowa, zgłoszenie do Kuratorium Oświaty, stan techniczny pojazdu, którym podróżować będzie dziecko.
Ważne jest, też aby kolonie wpisane zostały na stronie MEN-u, a kadra posiadała odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie i umiejętności. Przy wyborze tematyki obozu warto kierować się pasją dziecka. Jeśli lub rysować, na pewno bardziej szczęśliwy będzie na obozie malarskim, niż sportowym.
Walizka i kieszonkowe
Poza tym, niezwykle ważnym jest to, co spakujemy dziecku do walizki, torby lub plecaka. Przede wszystkim należy pamiętać o wszelkich lekach, jeśli dziecko ich może potrzebować – poinformujmy też o nich wychowawcę. Z ubrań należy przygotować po jednym zestawie bielizny i kompletu ubrań na każdy dzień, buty letnie i takie na dni chłodniejsze, sportowy strój, klapki, ręczniki, piżamę, a także okulary przeciwsłoneczne, kostium kąpielowy, czapka z daszkiem, filtr UV i spray na owady.
Dokumenty dziecka najlepiej przekazać wychowawcy, podobnie jak połowę kieszonkowego, które przyda się, gdy maluch zafascynowany pierwszymi dniami wyjazdu, wyda swoją część. Ewentualnie można pozwolić dziecku zabrać telefon i umówić się na konkretną godzinę, w której będziecie do siebie dzwonić lub pisać, albo ustalić z wychowawcą, że w tych godzinach użyczy maluchowi swojego telefonu.
Najnowsze komentarze