Szkoła szachowa dla wymagających
Królewska gra, która zawładnęła umysłami widzów Netflixa
Szachy to gra królewska, która ostatnio zawładnęła sercami i umysłami dużego grona osób. Zapomniana i niedoceniana gra planszowa
O czym należy pamiętać przed wyjazdem na kolonie?
Ważne wydarzenie w życiu dziecka
Kolonie dla dzieci to wyjątkowa sprawa. Samodzielny wyjazd bez rodziców to sprawdzian tego, jak dzieci sobie radzą bez pomocy. To także
Jak pielęgnować twarz po zabiegu kwasami?
Zabiegi kosmetyczne służą temu, aby cera lepiej wyglądała. Podkrążone oczy, plamy na twarzy, kurze łapki w okolicy oczu czy ust, a także przetłuszczający się naskórek - wszystko
Czego nie może zabraknąć w codziennej diecie?
Prawidłowe bilansowanie swoich posiłków spożywanych każdego dnia ma ogromne znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, a także wyglądu całego organizmu. Każde spożywane pokarmy
Jak dorobić do wypłaty? 5 sposobów
Pracujesz w elastycznych godzinach? A może masz sporo wolnego czasu? Zastanów się, czy nie chcesz dorobić do wypłaty, bo jeśli tak, to mamy dla Ciebie kilka propozycji.
1. Premie bankowe
Co wyeliminować, a co włączyć do kuchni osoby o wysokim cholesterolu?
Dieta to podstawowy element w walce ze zbyt wysokim cholesterolem. Często nasze życie opiera się na produktach i potrawach, które tylko powodują, że
Co można produkować żeby zarobić? Zarabiaj po pracy! Co sprzedać żeby zarobić?
Drogi czytelniku! Potrzebujesz dodatkowego źródła zarobku? Twoja praca nie dostarcza Ci odpowiedniej ilości pieniędzy? Żyjesz ponad stan i

Ważne wydarzenie w życiu dziecka

Kolonie dla dzieci to wyjątkowa sprawa. Samodzielny wyjazd bez rodziców to sprawdzian tego, jak dzieci sobie radzą bez pomocy. To także ogrom zabawy i możliwości zawierania przyjaźni na całe życie. Ale żeby wyjazd był naprawdę udany trzeba odpowiednio się do niego przygotować. O czym nie wolno zapomnieć podczas pakowania?

Pierwszą i najważniejszą sprawą do załatwienia przed wyjazdem (bez której wyjazd nie powinien się odbyć), jest chęć dziecka. Gdy się pojawi należy właściwie oswajać je z tematem wyjazdu. Aby kolonie były udane maluch musi być przygotowany na każdą sytuację i powinien potrafić radzić sobie z nią samodzielnie.

Samodzielność

Dziecko na koloniach musi radzić sobie z ubieraniem, rozbieraniem, myciem (zarówno w wannie, jak i pod prysznicem), jedzeniem (w tym krojeniem, nakładaniem, obieraniem etc.), korzystaniem z toalety, czesaniem, myciem zębów, a także z zasypianiem.

Musi też odróżniać dobro od zła, wiedzieć jak traktuje się rówieśników, wychowawców, a także potrafić się podporządkować w grupie. Ważne jest również, aby maluch wiedział, że w każdej chwili może poprosić o pomoc dorosłych (wychowawcę lub kierownika obozu).

Wiarygodność organizatora

Przed wyborem kolonii warto też sprawdzić wiarygodność ich organizatorów: wpis do rejestru organizatorów, gwarancja ubezpieczeniowa, zgłoszenie do Kuratorium Oświaty, stan techniczny pojazdu, którym podróżować będzie dziecko.

Ważne jest, też aby kolonie wpisane zostały na stronie MEN-u, a kadra posiadała odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie i umiejętności. Przy wyborze tematyki obozu warto kierować się pasją dziecka. Jeśli lub rysować, na pewno bardziej szczęśliwy będzie na obozie malarskim, niż sportowym.

Walizka i kieszonkowe

Poza tym, niezwykle ważnym jest to, co spakujemy dziecku do walizki, torby lub plecaka. Przede wszystkim należy pamiętać o wszelkich lekach, jeśli dziecko ich może potrzebować – poinformujmy też o nich wychowawcę. Z ubrań należy przygotować po jednym zestawie bielizny i kompletu ubrań na każdy dzień, buty letnie i takie na dni chłodniejsze, sportowy strój, klapki, ręczniki, piżamę, a także okulary przeciwsłoneczne, kostium kąpielowy, czapka z daszkiem, filtr UV i spray na owady.

Dokumenty dziecka najlepiej przekazać wychowawcy, podobnie jak połowę kieszonkowego, które przyda się, gdy maluch zafascynowany pierwszymi dniami wyjazdu, wyda swoją część. Ewentualnie można pozwolić dziecku zabrać telefon i umówić się na konkretną godzinę, w której będziecie do siebie dzwonić lub pisać, albo ustalić z wychowawcą, że w tych godzinach użyczy maluchowi swojego telefonu.